Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Narodowe Czytanie 2022 w Bochni – relacja


Tradycyjnie w pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą jedenastej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, a miało miejsce w Tężni Solankowej na Plantach Salinarnych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Decyzję tę podjęto by upamiętnić dwusetną rocznicę wydania pierwszego tomiku poezji Adama Mickiewicza. Jego trzon główny stanowił cykl wierszy pt. „Ballady i romanse”, pisany przez wieszcza w latach 1819 – 1821.

Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczne w Bochni.

Narodowe Czytanie otwarli Adam Korta Starosta Bocheński i Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia, którzy także wcielili się w role czytających: Adam Korta – wiersz „Do przyjaciół” i Stefan Kolawiński z małżonką Zofią Kolawińską – „Romantyczność”.

Wybrane poezje z tomiku „Ballady i Romanse” czytali przedstawiciele samorządów: Ryszard Drożdżak v-ce Starosta Bocheński, Anna Wojakiewicz Sekretarz Powiatu, inspektor Jerzy Polczyk Komendant Powiatowy Policji w Bochni, radni Rady Miasta Bochnia: Marta Babicz, Celina Kamionka, Anna Morajko, Kinga Przyborowska i Damian Słonina. Dyrektorzy: Anna Kocot – Maciuszek dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Anetta Stachoń dyrektor Muzeum im. S. Fischera, oraz Aldona Słowik naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Bochnia i Andrzej Krasoń emerytowany kierownik KRUS w Bochni. Wybrane utwory mogliśmy słuchać także w interpretacji artystów Teatru Artystokrackiego, działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej: Zofii Sitko (prezes SBiMZB), Wiktorii Gałka, Maksymiliana Truś, Zbigniewa Fruga i Dominika Jeziorek.
Na Narodowym Czytaniu w roli Adama Mickiewicza gościł Dominik Jeziorek, a wianki wiły: Olga Płaczek i Martyna Strach. Spotkanie poprowadziła Dorota Rzepka – dyrektor bocheńskiej Biblioteki.
Tradycyjnie, każdy kto przyniósł swój egzemplarz czytanej książki mógł przybić na pamiątkę pieczęć Narodowego Czytania.
Wszyscy zainteresowani, którzy nie mieli okazji przybyć na spotkanie, a zechcą opieczętować swoje egzemplarze „Ballad i romansów” mogą to zrobić do końca września w Czytelni bocheńskiej Biblioteki.
Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w tegorocznym święcie kultury: czytającym, słuchaczom, przygotowującym i obsłudze.
Kolejne Narodowe Czytanie już za rok, czekamy na ogłoszenie wybranej książki i już dzisiaj zapraszamy na kolejną odsłonę Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie w Bochni
Skip to content