Muzykowanie w plenerze

W piękniej letniej scenerii, obok budynku Filii nr 3 bocheńskiej Biblioteki odbyło się w środę 23 sierpnia 2023 r. VI Letnie Muzykowanie.

Spotkania przy muzyce weszły na stałe do kalendarza działalności Biblioteki na osiedlu Kurów, stając się pretekstem i okazją do integracji lokalnego środowiska a dla młodych czytelników Biblioteki, uczących się gry na instrumentach, możliwością zaprezentowania swoich umiejętności. W środowy wieczór na trawie obok budynku Biblioteki, na leżakach, ławkach i kocach zasiedli licznie przybyli mieszkańcy chcący obcować z muzyką. Podczas VI Letniego Muzykowania w plenerze wystąpiły młode czytelniczki Biblioteki, uczące się grać na instrumentach: Inga Gut – wiolonczela, Anna Kicka – pianino i Milena Stawiarz – skrzypce, które wykonały wybrane przez siebie utwory.

Gościem specjalnym była Kristine Krüger, obecnie studiująca altówkę w Akademii Muzycznej w Krakowie. Artystka i kompozytorka pochodzi z Norwegii, gra na skrzypcach, altówce, pianinie i śpiewa. Uczestniczyła w 2018 roku w norweskim „Mam Talent”, gdzie dotarła do półfinału, zdobyła uznanie jury i publiczności. Koncertowała dla małej i dużej publiczności w swoim kraju i za granicą. Grała na skrzypcach w prestiżowej Norweskiej Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej i występowała dla członków rodziny królewskiej. Była studentką programu talentów w Akademii Muzycznej w Oslo.

Artystka zaprezentowała własne przepiękne kompozycje, akompaniując sobie na pianinie i uświetniając swój występ grą na altówce. Usłyszeliśmy utwory w trzech językach, angielskim, francuskim i norweskim, każdy z nich zapowiedziała sama wykonawczyni opisując okoliczności powstania danej kompozycji i jakie ma znaczenie dla niej samej. Swoim śpiewem i grą na instrumentach Kristine zachwyciła i oczarowała zgromadzoną przed Biblioteką publiczność, dostarczając niesamowitych przeżyć i wielu wzruszeń. Po wykonaniu ostatniego bisowego utworu została obdarowana bukietem kwiatów przez najmłodszych Czytelników naszej Biblioteki i otoczona swoimi nowymi fanami udzielając autografów. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, którym nie było końca, i upominkami. Wyrażamy gorące podziękowania dla młodych artystów i naszego gościa Kristine Krüger za wspólne muzykowanie. Z wielkim wzruszeniem i radością wysłuchaliśmy przepięknego koncertu, który dostarczył nam głębokich przeżyć. Serdecznie dziękujemy za to.