Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

LXIX Salon Artystyczno – Literacki

W ramach LXIX Salonu Artystyczno – Literackiego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni otwarto wystawę malarstwa Marty Wałach „Konie portret prawdziwy”.

Marta Wałach – mama dwójki dzieci, która na brak zajęć nie narzeka, z zapałem oddaje się swojej pasji – rysunkowi. Jak sama mówi „Rysowanie to zajęcie odprężające, wyciszające, świetny sposób na relaks, miła ucieczka od codziennej rutyny”. Zajmuje się także fotografią, jednak na pierwszym planie jest i zawsze będzie rysunek.

Miłością autorki wystawy są konie. Twierdzi, że to zwierzęta z duszą, a ich pierwsze wizerunki powstały już w paleolicie. Jest samoukiem, maluje z pasji od dziecka, konie kocha, od kiedy pamięta…. Maluje je takie jakie je widzimy.

Jej ulubiona technika to pastel, który z technicznego punktu widzenia zajmuje pośrednie miejsce pomiędzy malowaniem a rysowaniem. Obecnie prace wykonuje pastelem suchym, gdyż jak sama mówi „…tak jest mi teraz najwygodniej”. Maluje pastelami dotykowo, intuicyjnie, nie używa żadnych narzędzi, kredkę rozciera palcami.

Pierwsze próby malarskie podejmują również jej dzieci, malują przy mamie. Czy zostanie im ta pasja na dłużej? Czas pokaże… . Na wystawie można zobaczyć dwie prace wykonane przez syna.

Kolejną pasją Marty Wałach jest fotografia, stąd prezentowane są również wykonane przez artystkę zdjęcia.

LXIX Salon Artystyczno – Literacki uświetnił muzycznie piękny i nastrojowy występ zaproszonego przez autorkę wystawy duetu: Katarzyna Wrońska – wokal i Jarosław Kaganiec – fortepian. Katarzyna Wrońska jest wokalistką jazzową i artystką kabaretową, związana z kabaretem Loch Camelot. Współpracuje z Jarosławem Kagańcem, pianistą jazzowym, grającym muzykę klezmerską, współpracującym m.in. z  Teatrem Starym i Andrzejem Sikorowskim.

Wystawę będzie można oglądać do końca marca. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Skip to content