Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Justyna Bodurka była gościem bocheńskiej Biblioteki

We wtorek 26 września 2023 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie „Słowianie dawniej i dziś” z Justyną Bodurka, kustoszem Muzeum im. Prof. S. Fischera w Bochni, która przybliżyła temat słowiańszczyzny z różnych aspektów.

Justyna Bodurka jest absolwentką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, kierunek historia. Obecnie pracuje w Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni, jest kierownikiem Sekcji Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

W swoim wystąpieniu omówiła takie zagadnienia jak: pochodzenie Słowian, świat wierzeń i obrzędów, zwyczaje, nazwy dawnych bóstw słowiańskich, życie codzienne, ubiór, a także potrawy. Wszystko co jest związane ze słowiańską kulturowością wynikało z relacji człowieka z naturą. Mogliśmy dowiedzieć się jak ogromne znaczenie dla dawnych Słowian miały zmiany pór, żyjących blisko przyrody np. przesilenie wiosenne- świętowano odradzające się życie, żegnanie zimy- Topienie Marzanny. Aspektów wpływów słowiańszczyzny możemy dopatrywać się do dzisiaj. Powstają zespoły interesujące się folklorem słowiańskim, możemy wybrać się na gimnastykę słowiańską, zwiedzić grodziska i osady przedstawiające życie codzienne dawnych plemion. Z czasów przedchrześcijańskich zostały doskonale znane wszystkim obyczaje np. malowanie pisanek na Wielkanoc, wykonywanie wieńców dożynkowych, Zielone Świątki. Do dzisiaj można zobaczyć palące się Sobótki. Motywy słowiańskie można też zauważyć w literaturze- seria „Kwiat Paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk czy „Żniwiarz” Pauliny Hendel, mitologia słowiańska, bestiariusze, legendy i baśnie. Wątki słowiańskie można doszukać się także w słynnym „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. W muzyce artystek Kayah czy Cleo.
Wykład zatytułowany „Słowianie dawniej i dziś” pozwolił na zgłębienie wiedzy dotyczącej naszych przodków od strony kulturalnej i tradycji historycznych.
Było to kolejne wydarzenie w ramach projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” realizowanego przez Bibliotekę, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Zapraszamy na kolejne działania w ramach projektu.

fotorelacja

Logo Ministerstwa Kultury

logo projektu Biblioteki „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki”

Skip to content