Bocheńska odsłona Narodowego Czytania

Bocheńska odsłona Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, odbyła się w pierwszą sobotę września w Tężni na Plantach Salinarnych.
Na lekturę dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, odbywającego się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Piękne otoczenie tężni, słoneczna pogoda i znakomita lektura sprzyjały organizatorom, którymi byli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczne w Bochni. Uroczystego otwarcia imprezy czytelniczej dokonali Adam Korta Starosta Bocheński i Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia, którzy również przeczytali fragmenty dramatu. Ponadto w roli czytających wystąpili przedstawiciele samorządów: Ryszard Drożdżak v-ce Starosta Bocheński, Anna Wojakiewicz sekretarz Starostwa Powiatowego, Alicja Śliwa i Kinga Przyborowska – Radne Rady Miasta Bochnia. Czytały osoby kierujące instytucjami i szkołami: Anna Kocot – Maciuszek dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Jolanta Kruk i Edyta Mierzwińska – dyrektorki Liceów Ogólnokształcących w Bochni, Anetta Stachoń dyrektor Muzeum im. S. Fischera oraz Robert Hołda dyrektor Krytej Pływalni im. J. Kota.
Nie zabrakło wśród czytających reprezentantów bocheńskich instytucji, urzędów, organizacji, służb mundurowych i szkół. W role bohaterów dramatu wcielili się: Maria Arłamowska z Biura Rady Miasta, sierż. sztab. Sylwia Dudziak z Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Anetta Jasińska nauczycielka muzyki i animatorka kultury, Małgorzata Kmiecik studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Jadwiga Korta polonistka w I Liceum Ogólnokształcącym, Joanna Krasoń – Hołda bibliotekarka w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, Ewelina Prokopek edukatorka „Pozytywnej Dyscypliny” dla Rodziców, Aldona Słowik naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Bochnia, Bożena Śliwczyńska z Wydziału Mienia Komunalnego i Rolnictwa UM Bochnia oraz członkowie Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej: Zofia Sitko (prezes SBiMZB) i Dorota Korta (prezes Oddziału Bocheńskiego SBiMZB), Kamila Dąbek, Martyna Dąbrowska, Jakub Schram i Kaja Szczawińska.

Narodowe Czytanie poprowadziła Dorota Rzepka dyrektor bocheńskiej Biblioteki. Każdy kto przyniósł swój egzemplarz czytanej książki mógł ją opieczętować pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Osoby, które chcą jeszcze opieczętować swoje egzemplarze „Moralności pani Dulskiej” mogą to zrobić do końca września w Wypożyczalni dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.
Znakomita interpretacja tekstów przez czytających, interesujący dobór czytanych fragmentów, komizm, ironia i ciągła aktualność tej liczącej 115 lat tragifarsy, spowodowały, że nie zabrakło dobrej zabawy i mądrej refleksji. Słuchacze mogli przypomnieć sobie tę niezwykłą książkę. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok, zapraszamy.

pamiątkowa pieczęć