Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą – autorką bestsellerowych thrillerów psychologicznych, rozpoczęło 7 maja 2024 r. obchody Tygodnia Bibliotek w bocheńskiej Książnicy.

Hasło promujące tegoroczny 21. Tydzień Bibliotek to: „Biblioteka – miejsce na czasie”. Podkreśla ono, że to właśnie w bibliotece spotyka się tradycja z nowoczesnością, a współczesna technika pomaga w przekazywaniu wiedzy i mądrości tworzonej przez minione wieki. Spotkanie z popularną autorką było w szczególności dedykowane bibliotekarzom, w przeddzień ich święta, czyli Dnia Bibliotekarza. Z życzeniami dla pracowników bibliotek i książkowym upominkiem przybył na uroczystość Ryszard Drożdżak v-ce Starosta Bocheński.
Magdę Stachulę, autorkę chętnie czytanych i popularnych książek, ciepło przyjęli licznie zgromadzeni na spotkaniu czytelnicy i bibliotekarze. Rozmowę z pisarką poprowadziła Dorota Rzepka. Mówiąc o swojej twórczości i odpowiadając na pytania Magda Stachula opowiedziała, między innymi: jak to się stało, że absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim została autorką thrillerów psychologicznych, co było inspiracją do napisania debiutanckiej książki „Idealna”, która ukazała się w 2016 r. i została okrzyknięta pierwszym polskim domestic noir i czym charakteryzuje się ten gatunek.
Rozmowa skupiła się głównie wokół najnowszej książki zatytułowanej „Pisarka”, ze świetnie skonstruowaną fabułą, w której autorka zaprosiła czytelników do dobrze znanego sobie świata twórców literatury, a główną bohaterką uczyniła Laurę Ruta – autorkę bestsellerowych thrillerów. Magda Stachula mówiła, jak zrodził się pomysł na napisanie tej powieści, o przeżyciach pisarza tworzącego fikcyjny świat i fikcyjnych, ale bardzo realnych bohaterów, o roli agenta literackiego, trudnych początkach chcącego zadebiutować autora i doświadczeniach różnych pisarzy zamieszczonych w powieści. Wyjaśniła znaczenie wymownego podtytułu: „Największe demony mieszkają w twojej głowie” i rolę psychologii w powieściach.
Autorka wspomniała również o swoich książkach dla dzieci i warsztacie pisarskim. Zaspokoiła ciekawość czytelników co w nowego w najbliższym czasie ukaże się w księgarniach. Zachęciła do obejrzenia ekranizacji swojej książki „Nieobliczalna”. Po zakończeniu rozmowy czytelnicy mogli otrzymać dedykację i autograf.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki, dofinasowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

belka Instytutu Książki z logo

Skip to content