Warsztaty ilustratorskie z Kariną Znamirowską

Warsztaty „Podróże po literaturze” poprowadzone przez Karinę Znamirowską – historyka sztuki, malarki i ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipnicy Murowanej oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie, 25 maja 2022 r.

Warsztaty rozpoczęły się częścią teoretyczną, podczas której Karina Znamirowska wprowadziła dzieci w świat komiksu. Przedstawiła jego historię, etapy powstawania i zasady tworzenia. Omówiła elementy składowe, takie jak: marginesy, dymki, kadry, sposoby narracji czy rozwiązania graficzne.
W ten sposób przeszła płynnie do drugiej część spotkania, która miała już charakter praktyczny. Zadanie polegało na stworzeniu komiksu promującego lokalne zabytki i zachęcającego do zwiedzania okolicy. Pani Karina przygotowała początek historii i pierwszą stronę komiksu. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy i sami próbowali sił w rysowaniu i tworzeniu komiksu. W trakcie pracy każdy mógł liczyć na indywidualne wskazówki oraz komentarz ilustratorki. W efekcie powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, a młodzi ilustratorzy wykazali się pomysłowością i kreatywnością przy tworzeniu regionalnego komiksu. Okazało się również, że w wielu osobach drzemią ukryte artystyczne talenty.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Magia z czytania, siła z podróżowania” realizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia z warsztatów w: Galeria