Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Szkolenie bibliotekarzy powiatu bocheńskiego

W szkoleniu rejonowym, zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, uczestniczyli, 13 maja 2024 r. bibliotekarze z powiatu bocheńskiego

W pierwszej części spotkania w fascynujący świat literatury elektronicznej wprowadził, uczestników dr Mikołaj Spodaryk — kulturoznawca i literaturoznawca, animator kultury, bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, autor kilkunastu artykułów krytycznoliterackich, naukowych i popularnonaukowych, współautor książek z zakresu edukacji kulturowej, a także tekstów konceptualnych. Wykład „Bardzo krótkie wprowadzenie do historii literatury elektronicznej” był, okazją do poznania czym jest, a czym nie jest, literatura elektroniczna, jaki ma związek z grami komputerowymi, czy „mózg elektronowy” zastąpi kiedyś osobę pisarza i jak wykorzystać doświadczenia cyfrowego pisania w edukacji wspierającej kreatywne pisanie. Bibliotekarze mogli zapoznać się z wieloma najbardziej awangardowymi publikacjami z zakresu literatury elektronicznej, z różnymi eksperymentami w tworzeniu tekstów literackich, (np. pisanie generatywne). Prowadzący zachęcił także do spróbowania swoich sił w tworzeniu wierszy i własnych artystycznych tekstów.

W kolejnej części szkolenia Dyrektor PiMBP w Bochni Dorota Rzepka zaprosiła uczestników na wyjątkowy spacer po bocheńskim cmentarzu komunalnym zatytułowany „Książka-pasja życia… wędrówka do grobów miłośników książek”. Wskazując, groby miłośników książek opowiadała o ich życiu, pracy, działalności, pasji i twórczości. Przedstawiła sylwetki bocheńskich drukarzy, wydawców, księgarzy i bibliofilów. Znaczną część opowieści poświęciła bibliotekarzom pracującym w bibliotekach: Towarzystwa Szkoły Ludowej a po II wojnie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Nie pominęła pierwszych czytelników Biblioteki Miejskiej. Wśród wymienionych autorów książek znaleźli się pisarze już zapomniani i tacy, których książki są poszukiwane i chętnie czytane. Była to opowieść obejmująca okres od początku XIX w. po współczesność.

Spotkanie w bocheńskiej bibliotece było przede wszystkim okazją do podniesienia kompetencji bibliotekarzy i dzielenia się wiedzą ale również okazją do integracji i wymiany doświadczeń.

Fotorelacja

Skip to content