Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Okruchy wspomnień

W zimowy wtorkowy wieczór 31 stycznia gościliśmy Aleksandrę Mączkę, autorkę książki wspomnieniowej pt. „Okruchy czasu”.
W czasie spotkania pani Aleksandra opowiedziała jak zrodził się pomysł napisania książki i jakie były okoliczności jej powstawania. Z dużym sentymentem wspominała czas swojego dzieciństwa i wczesnej młodości, który spędzała w Bochni. Przytoczyła wiele zabawnych historii i zdarzeń szkolnych, przywołane zostały ciepłe obrazy rodzinnych spacerów, niedzielnych poranków w kinie „Jutrzenka”, zapamiętanych osób i znamiennych sytuacji takich jak projekcje filmów animowanych na palcu targowym. Opowiadając o swoich przodkach, podkreśliła traumatyczne doświadczenia rodziny z okresu II wojny światowej tj. śmierć brata matki w Oświęcimiu i krewnego w Charkowie oraz ukrywanie się ojca przed Niemcami.
Pani Aleksandra, zarówno w ramach obowiązków służbowych, na zlecenia stacji telewizyjnych, jak i prywatnych zainteresowań odbyła wiele egzotycznych podróży, które dostarczały mnogość doświadczeń i wrażeń poznawczych, a spotkania z inspirującymi i znakomitymi ludźmi pozostawiły wspaniałe wspomnienia i ciekawe refleksje, którymi chętnie dzieliła się z uczestnikami spotkania.

Licznie zgromadzona publiczność, w tym znajomi, przyjaciele i koledzy z ławy szkolnej, z sympatią i szacunkiem wysłuchali tych opowieści, a po spotkaniu dyskutowali, wymieniali wspomnienia i uprzejme komentarze. Przy akompaniamencie Krzysztofa Michnika, jednego z kolegów szkolnych, odczytany został wiersz „Przemijanie” i kilka fragmentów z książki, które wprowadziły liryczny nastrój i przeniosły nas do czasów dzieciństwa pani Aleksandry.

Fotorelacja

 

Skip to content