Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Narodowe Czytanie w Bochni za nami

Dwunaste Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, odbyło się w sobotnie popołudnie 09 września 2023 r. na bocheńskim Rynku. W tym roku czytaną lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Narodowe Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Organizowane jest nie tylko w Polsce ale na całym świecie, wszędzie tam, gdzie znajdują się środowiska polonijne. W Bochni zorganizowali je: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczne w Bochni. Imprezę czytelniczą otwarli Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia i Ryszard Drożdżak v-ce Starosta Bocheński. W roli czytających wystąpili: Burmistrz Stefan Kolawiński z małżonką Zofią Kolawińską, przedstawiciele Starostwa: Ryszard Drożdżak v-ce Starosta Bocheński, Anna Wojakiewicz Sekretarz Powiatu i Maciej Piątek z-ca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego. Radę Miasta Bochnia reprezentował Bogdan Kosturkiewicz – przewodniczący, organizatorów – Anna Kocot – Maciuszek – dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Ponadto czytali przedstawiciele służb mundurowych: st. insp. Robert Jawor ze Straży Miejskiej w Bochni, mł. aspirant Artur Kapera z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i mł. asp. Mirosław Mucha z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz przedstawiciele wszystkich bocheńskich szkół średnich: Barbara Ptak- nauczyciel, Paulina Machaj – uczennica klasy 4 F z I Liceum Ogólnokształcącego, Aneta Kubas-Ćwierz – nauczyciel, Aleksandra Kokoszka – uczennica klasy IV C z II Liceum Ogólnokształcącego, Lidia Wołek – nauczyciel, Kinga Bartosik – uczennica klasa V K z Zespołu Szkół Nr 1, Edyta Laska – nauczyciel, Marlena Pasiut – uczennica klasy II technikum z Zespołu Szkół Nr 2 oraz Ewa Szymczyk – nauczyciel, Kinga Handzel – uczennica kl. II technikum z Zespołu Szkół Nr 3.

Narodowe Czytanie poprowadziła Dorota Rzepka dyrektor bocheńskiej Biblioteki. W przerwach między fragmentami powieści rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu Marii Orzeł, artystki z Bochni, utrwalona na płycie wydanej 10 lat temu z okazji 760 – lecia miasta. Każdy kto przyniósł swój egzemplarz czytanej książki mógł ją opieczętować pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania, osoby, które nie pamiętały o przyniesieniu książki otrzymywały pamiątkową zakładkę z cytatem z powieści i pieczęcią Narodowego Czytania. Wszyscy zainteresowani opieczętowaniem swojego egzemplarza „Nad Niemnem” mogą to jeszcze zrobić do końca września w Wypożyczalni dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.
Wybranych fragmentów książki, uważanej za arcydzieło powieści realistycznej, w której Eliza Orzeszkowa zawarła propagowane przez siebie idee pozytywizmu i własne wspomnienia z okresu powstania styczniowego, wysłuchała przybyła na bocheński Rynek publiczność. Być może staną się one zachętą do przypomnienia sobie tej niezwykłej powieści w całości i ponownego odkrycia lektury.

Kolejne Narodowe Czytanie już za rok, ale już dziś zapraszamy.

 

Zebranych powitała koordynatorka i prowadząca wydarzenie dyrektorka Biblioteki Dorota Rzepka

 

 

 

Skip to content