Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Krótko o 2024 roku

Minął już rok 2024, dużo się w nim w Bibliotece działo toteż, jak co roku, czas na krótkie podsumowanie.

Nasi Czytelnicy i użytkownicy, a było ich ponad 7900, chętnie wypożyczali zbiory i korzystali z usług Biblioteki. Do domu wypożyczyli ok. 130,5 tysiąca książek, ponad 5,5 tysiąca zbiorów audiowizualnych i prawie1400 zbiorów elektronicznych. Czytali czasopisma i korzystali z biblioteki cyfrowej Academica. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kody do e-książek, rozchodziły się jak przysłowiowe “ciepłe bułeczki” – wydano ich 453. W ubiegłym roku statystycznie co czwarty mieszkaniec miasta korzystał z Biblioteki. (Na pozostałych czekamy 😊). Każdy statystyczny czytelnik wypożyczył w ciągu roku ponad 20 książek! Nieustająco największą popularnością cieszyły się nowości wydawnicze, których zakupiono ok. 2,5 tysiąca. Ponad 1600 książek trafiło do nas w formie darów od instytucji, wydawnictw i osób prywatnych. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Mieliśmy też kilka powodów do radości i dumy. Cieszyliśmy się z sukcesów naszych koleżanek bibliotekarek. W czerwcu trzy osoby zostały uhonorowane odznaczeniami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Barbarze Banach Stowarzyszenie przyznało Medal „W Dowód Uznania” a Jolanta Pajdak i Beata Piskór otrzymały Odznaki Honorowe SBP. Kolejnym sukcesem było wyróżnienie pracy Urszuli Boguckiej w 13. edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych. Na zakończenie roku, w grudniu, Beata Truś-Gierczyk, prowadząca DKK dla Dorosłych i DKK dla Młodych, zdobyła tytuł Małopolskiego Moderatora Dyskusyjnych Klubów Książki 2024. Wszystkim gratulujemy!

A jak wyglądała oferta kulturalno-oświatowa Biblioteki? Jak co roku była zróżnicowana i mamy nadzieję, interesująca. Wielokrotnie wychodziliśmy z działaniami poza mury Biblioteki: bibliotekarze przygotowali dwa happeningi, współorganizowali święta trzech ulic, ogólnopolski dzień bookrosingu, poprowadzili grę miejską “Biblioteczna Gra Zapoznawcza” a nawet spacer do grobów miłośników książek, ten pod szyldem Muzeum. W Bibliotece systematycznie spotykali się członkowie czterech Dyskusyjnych Klubów Książki, Klubu Czytelnika Czwóreczki i Grupy Artystycznej Artist Ex Umbris oraz uczestnicy Warsztatów Twórczego Pisania, Klubu Czytelnej Myśli, Strefy Kobiet, warsztatów rękodzieła. Działały dwa kluby dla maluchów, odbywały się spotkania, lekcje biblioteczne, promocje książek, szkolenia dla bibliotekarzy, prelekcje, prezentacje, koncerty, wystawy… Zorganizowano kilka konkursów, w tym dwa o zasięgu powiatowym. Swoją twórczość podczas spotkań autorskich promowali pisarze i poeci (np. Magda Stachula, Robert Ostaszewski), wśród nich wielu twórców związanych z Bochnią i Bocheńszczyzną (Czesław Anioł, Sonia Korta i Piotr T. Dudek, Emilia Grabowska, Agnieszka Martyka, Teresa Mrugacz, Łukasz Nowak, Wiktor Orzeł, Zbigniew Pikuła, Irena Maria Wieciech). W ramach cyklu „Literacki debiut. Czytamy!” promowaliśmy książki kolejnych czterech debiutantów. Zawitali do nas goście z Beninu (Afryka): Barbara Kwiatek oraz Oliviera Monloussi i z USA: dr Kamarra Richee. Odwiedzili nas przedstawiciele partnerskiego miasta Roselle w USA, organizacji Sister Cities Associati. W ramach ogólnopolskiej akcji Wydawnictwa Mamania „Kolorowy Potwór na szlaku emocji – biblioteczna podróż kolorowego potwora po Polsce” gościł w Bibliotece Potwór 😉 i zrealizowano cykl zajęć o emocjach. Łącznie w 2024 r. odbyły się 563 działania kulturalne i oświatowe, w których uczestniczyło prawie 12 tysięcy osób, toteż nie sposób opowiedzieć o wszystkich.

Ofertę Biblioteki promowaliśmy na stronie internetowej, Facebook`u, Instagramie i na kanale YouTube, zachęcamy do oglądania! Tu m.in. można znaleźć film “Słówpijca” nakręcony przez bibliotekarzy na konkurs i przegląd filmów grozy “Ostry Kieł Wampira”.

Kontynuowaliśmy digitalizację zbiorów regionalnych, a najciekawsze obiekty zaprezentowaliśmy na e-wystawie „Biblioteka cyfrowo”.

Pod koniec 2024 r. w Bibliotece rozpoczął działalność Klub Rodzica oraz pozyskaliśmy na działalność lokal przy Pl. Św. Kingi, z bezpośrednim wejściem z chodnika. W planach zagospodarowanie go na potrzeby Biblioteki: zainstalowanie wrzutni bibliotecznej i utworzenie strefy Czytelnika „Echo Biblioteki”. Już nad tym pracujemy.

Jaki będzie 2025 rok zobaczymy, na razie jesteśmy pełni nowych pomysłów i dobrych myśli, czego naszym Czytelnikom i Współpracownikom również życzymy. Dziękujemy wszystkim za wspólny 2024 r.! Do zobaczenia w Bibliotece w bieżącym roku.

Skip to content