Warsztaty z Lucyną Bogacz-Jonas i Wandą Matras-Mastalerz

Problem trudnych emocji podczas pandemii i sposobach radzenia sobie z nimi był motywem przewodnim spotkań warsztatowych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Zgłębienia tego trudnego tematu podjęły się: psycholog Lucyna Bogacz-Jonas, oraz Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Bioenergoterapeutycznego.

Wyniki badań pokazują, że pandemia może mieć negatywny wpływ na życie i samopoczucie większości osób. Brak spotkań z przyjaciółmi, brak ruchu i swobodnego przemieszczania się potęgują odczucie bezradności, smutek, niepokój. A jak pandemia koronawirusa wpływa na psychikę dzieci i młodzieży? Jakie długofalowe skutki może mieć wielomiesięczna izolacja? W jaki sposób możemy w tym trudnym czasie wspierać najmłodszych i nastolatków? Czy brak możliwości budowania naturalnych relacji rówieśniczych można zastąpić kontaktami w świecie wirtualnym?

Pani Lucyna Bogacz-Jonas wprowadziła uczestników w świat emocji, wyjaśniła czym są i jak na nas wpływają, podkreśliła ich znaczenie w życiu człowieka. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, że z powstawaniem emocji wiąże się kilka obszarów mózgu, że wszystkie są potrzebne człowiekowi, oraz jak niezwykle ważna jest świadomość przeżywania i wyrażania emocji.

Pani Wanda Matras-Mastalerz skupiła się z kolei na roli książki, jako skutecznym narzędziu pracy z trudnymi emocjami i zachowaniami. Omówiła funkcje, jakie pełni książka w rozwoju dzieci i młodzieży, oraz jej wpływ na emocje odbiorców. Zaprezentowała projekt realizowany w Wielkiej Brytanii, w ramach którego wydzielono specjalne kolekcje książek

• dla dzieci ( trudne emocje)
  • młodzieży, poświęcone zdrowiu psychicznemu
  • dotyczące chorób przewlekłych
  • dla seniorów
    Zaprezentowała wartościową literaturę stanowiącą bazę do prowadzenia zajęć edukacyjnych z elementami biblioterapii i bajkoterapii.
    Warsztaty odbyły się w ramach realizacji projektu „Magia z czytania” dofinasowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zdjęcia ze spotkań w zakładce:https://biblioteka-bochnia.pl/galeria/warsztaty-z-lucyna-bogacz-jonas-i-wanda-matras-mastalerz-galeria/
Logo projektu Magia z czytania