Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Warsztaty poprawnej polszczyzny z Maurycym Polaskim – relacja

5 października 2021 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży bocheńskiej Biblioteki zaprosił młodych czytelników na warsztaty poprawnej polszczyzny dla dzieci z Maurycym Polaskim.

Maurycy Polaski, znany aktor, muzyk, artysta kabaretowy i konferansjer, jest autorem książek dla dzieci m.in. „Żabki i żabki czyli słowne pułapki”, „Wierszyki na giętkie języki” czy „Językowa corrida czyli 10 byków głównych”.

Poprawne mówienie w ojczystym języku potrafi być prawdziwym utrapieniem. Chyba, że… młodzi ludzie udadzą się na spotkanie z naszym dzisiejszym gościem, entuzjastą poprawnej polszczyzny. Warsztaty podzielone zostały na trzy części. W pierwszej dzieci nauczyły się, jak poprawnie wymawiać głoski i razem z prowadzącym ćwiczyły dykcję i emisję głosu. Drugą część wypełnił quiz, w którym dzieci dowiedziały się, co to są homonimy a następnie rywalizowały z prowadzącym w odnajdowaniu jak największej ilości słów, mających dwojakie znaczenie. Natomiast trzecia część warsztatów poświęcona była błędom językowym jakie popełniamy w życiu codziennym. Maurycy Polaski za pomocą dowcipnych ćwiczeń, tłumaczył dzieciom, jak tych błędów unikać.
Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat poprawnego posługiwania się językiem polskim. Wygrały również rywalizację w wymyślaniu homonimów. Wszyscy bawili się fantastycznie, zwłaszcza przy ćwiczeniach z dykcji. Dziękujemy naszemu gościowi za wspaniale przeprowadzone warsztaty i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję się spotkać.

Relacja z warsztatów: https://biblioteka-bochnia.pl/galeria/warsztaty-poprawnej-polszczyzny-z-maurycym-polaskim-galeria/

Aktor odczytuje swój wiersz
logo magia z czytania
Skip to content