Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Piknik literacki w Tężni solankowej

20 czerwca 2021 roku odbył się trzeci piknik z cyklu pikników literackich „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie” i miał on miejsce w Tężni solankowej.

Na tych, którzy zdecydowali się przyjść na piknik czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci i dorośli mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu krakowskiej grupy teatralnej Krak–Art pt. „Kot w butach”, z którego dowiedzieli się, że nasi bracia mniejsi też mają uczucia i mogą być wspaniałymi kompanami na całe życie. Przedstawienie miało charakter interaktywny, czyli widzowie mogli aktywnie w nim uczestniczyć.

W trakcie pikniku odbyła się także Literacka gra terenowa pt. „Pora na Bibliostwora”. Na starcie stawiło się 16 drużyn, które z niecierpliwością oczekiwały na rozpoczęcie zabawy. Po wpisaniu się na listę i dokładnym objaśnieniu zasad, każda drużyna otrzymała kartę gry. Gra polegała na odnalezieniu w przestrzeni Tężni Punktów Gry, a następnie rozwiązaniu zadań, które jak się okazało, wcale nie były najłatwiejsze. A były to m.in.: test ze znajomości książek o Muminkach, potworny szyfr, baśniowe kodowanie czy zagadkowe potwory na podstawie książki Stanislava Marijanovića „Mała encyklopedia domowych potworów”. Drużyny dzielnie pokonały trasę gry, zaliczając 6 stacji zadaniowych. Zwycięzcami zostali oczywiście wszyscy uczestnicy, ponieważ każda z drużyn pokonała całą trasę zadaniową. A poza tym wszyscy doskonale się bawili. Zgodnie z regulaminem wylosowano trzy drużyny, które otrzymały nagrody rzeczowe.

Poza tym zorganizowane zostały specjalne strefy, w których czekały na uczestników pikniku różne atrakcje:
• Czytanie pod chmurką – na rozłożonych na trawie kocykach dzieci wraz z opiekunami mogli poczytać książki, poukładać puzzle i klocki, czy też po prostu odpocząć;
• Witrażowy zawrót głowy – tutaj na dzieci czekały plastyczne wyzwania; można było zrobić piękny witraż, który później mógł ozdobić okno jego twórcy albo zaprojektować oryginalną zakładkę do książki; ewentualnie pokolorować bajkową malowankę lub stworzyć własnego bibliostworka;
• Magiczne tatuaże – tatuażowe szaleństwo dla najmłodszych i nie tylko;
• W świecie gier XXL – można było zagrać w Chińczyka, Literacki Misz-Masz, Yenge czy też poukładać puzzle z Bochnią w tle;
• Literacko i jubileuszowo – ta strefa została stworzono przede wszystkim z myślą o dorosłych uczestnikach pikniku. Każdy z nich mógł złożyć życzenia z okazji 75-lecia Biblioteki, zagrać w grę „Pierwsze słowa” czy też „Zagadki literackie”.
Dodatkowo zorganizowane zostały zajęcia plastyczne z Pracownią Rerum i zabawy z językiem obcym z licznymi konkursami i nagrodami poprowadzone przez lektorów Szkoły Języków Obcych Encjo.
Mimo upalnej aury piknik cieszył się wielkim zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w to niedzielne popołudnie i mamy nadzieję, że wszyscy bawili się fantastycznie.

Zdjęcia z pikniku w zakładce: Galeria

Piknik odbył się w ramach realizacji projektu „Magia z czytania” dofinasowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Logo projektu Magia z czytania
Skip to content