Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

LXXI Salon Artystyczno- Literacki

Wystawę Joanny Dziedzic „Z miłości do piękna, zamiłowania do natury, pasji tworzenia” uroczyście otwarto w sali klubu Biblioteki podczas LXXI Salonu Artystyczno- Literackiego, który odbył się we wtorkowy wieczór, 8 lutego 2022 r.

Wystawa w Bibliotece to pierwsza prezentacja prac Joanny Dziedzic w Bochni. Autorka wystawy, z wykształcenia architekt, absolwentka Politechniki Krakowskiej, mieszka na Bocheńszczyźnie w pięknym krajobrazie Beskidu Wyspowego. Twórczość plastyczną traktuje jako odskocznię od pracy zawodowej – projektowania budynków i obsługi inwestycji. Na swych pracach najczęściej utrwala piękne krajobrazy, budowle i elementy architektury. Jej ulubioną techniką jest rysunek, ten stanowi większość zaprezentowanych prac, choć nie brak obrazów wykonanych pastelami i farbami.

Salon rozpoczął występ artystów z Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Wybrane fragmenty z dzieł polskiej literatury, opisujące piękno polskiego krajobrazu, dwory, chaty i zabudowania gospodarskie, przeczytali: Kamila Dobek, Dominik Jeziorek, Dominika Lichy i Wojciech Pradel. Czytającym towarzyszyła subtelna gitarowa muzyka w wykonaniu Zuzanny Wójcik. Goście wysłuchali fragmentów: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nad Niemnem” i „Dymów” Elizy Orzeszkowej oraz „Wspomnienia” Leopolda Staffa.

Podczas otwarcia wystawy autorka opowiadała a swoich pasjach: rysowaniu, malowaniu, fotografii i tworzeniu wyrobów z czarnego dębu. Zwróciła uwagę na prezentowane obrazy, które powstawały w wolnych chwilach w ciągu kilkunastu lat. Na niektórych utrwaliła obiekty już nie istniejące lub miejsca wyglądające teraz inaczej. Kilka eksponowanych prac ma oprawy wykonane z czarnego dębu – materiału, który fascynuje Joannę Dziedzic, od kilku lat tworzącą osobistą markę dziedzicdesign czyli oryginalne produkty z tego unikatowego drewna m.in. biżuterię.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2022 roku, zapraszamy do jej oglądania w godzinach pracy Biblioteki.

Więcej zdjęć w: Galeria

Skip to content