Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

„Klimat na czytanie” – Noc Bibliotek 2020 w naszej książnicy

W sobotę 10 października w bocheńskiej Bibliotece zorganizowano Noc Bibliotek 2020 czyli niecodzienne wydarzenie kulturalne, pod znamiennym hasłem „Klimat na czytanie”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Opracowując program imprezy, bocheńscy bibliotekarze wpisali się w kontekst ekologiczny tegorocznego hasła akcji „Klimat na czytanie”, zwracając jednocześnie uwagę na wydźwięk emocjonalny motta czyli stworzenie odpowiedniego nastroju sprzyjającego czytaniu.

W sobotni wieczór w murach biblioteki zgromadziło się niewielkie, ale wielce zaangażowane grono dorosłych miłośników literatury. Przestrzeń biblioteczną wypełnił magiczny nastrój zabaw i quizów literackich. W programie imprezy znalazło się wiele ciekawych propozycji m.in. spacer po zakamarkach budynku biblioteki oraz wizyta w tajemniczym „Ogródku dobrych emocji”, w którym rośnie zasadzone dla upamiętnienia tej akcji drzewko. Zebrani wokół drzewka uczestnicy zapoznali się z horoskopem celtyckim, który wskazuje podobieństwo między charakterem ludzi i drzew. Każdy uczestnik zabawy otrzymał opis drzewa – opiekuna. Atrakcyjnym punktem programu był quiz „Nie oceniaj książki po jej ekranizacji” – zadanie polegało na tym, aby po wyemitowaniu trailera, podać prawidłowy tytuł książki, na podstawie której zrealizowano film. Gra literacka polegała na rozwiązaniu kilku zagadek i rozszyfrowaniu hasła. Następnie uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie krótkiego testu, w celu określenia jaki rodzaj literatury jest im szczególnie bliski. W czasie tego wieczoru odczytano wiersz – hymn „Klimat na czytanie”, napisany przez Jacka Cygana specjalnie na Noc Bibliotek 2020.

„Klimat na czytanie” – Noc Bibliotek 2020

Więcej zdjęć w: Galeria

Biorący udział w tym wydarzeniu stworzyli wspólne dzieło – książkę pt. „Klimat na morderstwo”, dopisując kolejne zdanie do opowieści, z której znali jedynie ostatnie zdanie, zapisane przez poprzednika. Wykonano też fantazyjnie zdobione zakładki z sentencjami. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła zabawa towarzyska „kalambury”, w której odgadywano hasła – tytuły książek, na podstawie gestykulacji lub rysunków, wykonanych przez jednego z uczestników.

Goście imprezy wykazali się dużą wiedzą literacką, błyskotliwością i poczuciem humoru. Na zakończenie każdy otrzymał maleńką roślinkę doniczkową do uprawy domowej. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony niezwykły wieczór. Zapraszamy za rok, na kolejną edycję Nocy Bibliotek.

Skip to content