Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Czytelne eMOCJE – cykl spotkań dla młodzieży zorganizowała Czytelnia

Ideą Czytelnych Emocji było pokazanie Młodzieży, że nie ma czegoś takiego jak „złe” emocje. Wszystkie emocje są potrzebne i wartościowe dla sfery psychicznej oraz fizycznej. Warto nadmienić, że przeżywanie, nawet tych trudnych, uczuć jest kluczowe dla naszego wewnętrznego i zewnętrznego dobrostanu.

Czytelne Emocje to były spotkania z nauką, własnymi doświadczeniami ,terapeutyczną mocą książek i medytacją relaksacyjną, które miały rozjaśniać tak złożone zjawiska jak lęk, złość oraz smutek. Poznaliśmy je od strony biologicznej, fizjologicznej, behawioralnej i psychologicznej, aby lepiej uświadomić sobie jak działają mechanizmy naszego ciała oraz w jaki sposób pomagać sobie podczas przeżywania tych intensywnych emocji.
Pierwsze spotkanie dotyczyło strachu… a tak naprawdę lęku, które pomimo wielu podobieństw są różnymi zjawiskami. Właśnie od różnicy pomiędzy strachem i lękiem zaczęliśmy, aby jasno pojmować co tak naprawdę czujemy na co dzień. Następnie przeszliśmy do zrozumienia gdzie lęk kryje się w ciele, jak powstaje lęk, jakie są typowe wzorce zachowań unikowych oraz jak bezpiecznie wystawić się na ekspozycję lękową. Podczas spotkania Młodzież miała okazję wysłuchać fragmentów „Szklanego kloszu” Sylvii Plath, który był elementem biblioterapeutycznym oraz wstępem do rozmowy o swoich doświadczeniach z lękiem.

Podczas drugiego spotkania „na tapetę” wzięliśmy złość. Złość bardzo często mylona jest z przemocą i agresją, co jest bardzo niesłuszne! W związku z tym zgłębiliśmy się czym w zasadzie jest złość, rozszyfrowaliśmy co kryje się za terminem „wielki remont mózgu”, dlaczego Dorośli tak bardzo denerwują Młodzież, co kryje pod sobą złość, jakie są sposoby wyrażania złości oraz w jaki sposób konstruktywnie ją wyrażać. Tym razem podczas zajęcia towarzyszyły nam fragmenty „Buszującego w zbożu” J.D. Salingera.

Tematem ostatniego spotkania był smutek. Zaczęliśmy od kontrowersyjnego stwierdzenia czyli dlaczego smutek jest najpiękniejszą emocją, wymieniając się przy tym swoimi spostrzeżeniami. Kolejno rozmawialiśmy o trybie oszczędzania energii podczas odczuwania smutku, czym objawia się smutek, dlaczego empatia jest reakcją ewolucyjną, czy mamy predyspozycje do smutku, dlaczego smutek nie równa się depresji oraz jak ulżyć sobie w smutku. Młodzież wysłuchała opowiadania z książki „Jesteś kimś wyjątkowym” Martyny Brody.
Cykl zajęć zakończyliśmy uhonorowaniem czterech Młodych Osób, Honorowych Obywateli Czytelni: Maćka, Natalii, Kingi i Julki, którzy dzielnie przychodzili na wszystkie spotkania oraz niemal codziennie umilają swoją obecnością nasz dział 😉
Przesyłamy również wielkie uściski do osób, które pojawiły się na części spotkań: Nadii, Werce, Julce W. i Ani  Dzięki, że byłyście z nami 💗
Wielkie podziękowania kierujemy również do Kuby Połecia, który był lektorem elementów biblioterapeutycznych spotkań.
Zapraszamy do Czytelni, gdzie mogą Państwo odnaleźć dużą ilość nowości z zakresu książek psychologicznych i poradników do samopomocy!

Na koniec pozostawiamy Państwa z cytatem Rainera Marii Rilke, który zwieńczył również Czytelne Emocje:
„ Let everything happen to you
Beauty and terror
Just keep going
No feeling is final.“
„Niechaj dotyka cię wszystko,
Piękno i trwoga,
Krocz przed siebie,
Nie ma doznań wiecznych.”

Fotogaleria

Skip to content