Akcja „Książka i Róża” w bocheńskiej książnicy, 23 kwietnia 2024 r. – program

Po raz 22 odbędzie się w Małopolsce wielkie święto książki i czytelników: Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, w bocheńskiej Bibliotece jego obchody zaplanowano na 23 kwietnia 2024 r.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania. Działania kierowane są nie tylko do obecnych, ale i przyszłych miłośników słowa pisanego. W akcję angażują się biblioteki w całej Małopolsce

Bocheńska odsłona akcji „KSIĄŻKA i RÓŻA” – program:

Wypożyczalnia dla Dorosłych:

• Przy współpracy i sponsoringu wybranych kwiaciarni w Bochni, Czytelnicy odwiedzający Wypożyczalnię dla Dorosłych w dniu 23 kwietnia 2024 r. otrzymają – prezent – książkę lub różę, natomiast w kwiaciarniach klienci kupujących róże, otrzymają jako prezent książkę. Kwiaciarnie biorące udział w akcji będą o tym informować promującym plakatem na drzwiach wejściowych.
  • XXIII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”- wystawa książek, w tym poezji, tematycznie związanych z różą – Wypożyczalnia dla Dorosłych.
  • Okolicznościowe zakładki ozdobne z cytatami o róży i książce.

• Stoisko bookcrossingowe,
  • Okolicznościowe zakładki dla czytelników,
  • Kolaż literacki w godz. 14.00 – 16.00

Oddział dla Dzieci i Młodzieży:

• W czasie trwania akcji najaktywniejsi czytelnicy będą otrzymywać ręcznie wykonane okolicznościowe zakładki do książek opatrzone cytatem i bukiecikiem ekologicznych róż.
  • Zaproponujemy wypożyczenie książek rekomendowanych przez bibliotekarki i czytelników z przygotowanej w tym celu wystawki książkowej. Każda z wyeksponowanych książek będzie zawierać krótką recenzję.

Dział Zbiorów Audiowizualnych:

• Tematyczne zajęcia dla dzieci (lekcja biblioteczna + warsztaty) o historii książki, drugi obieg książki, bookcrossing, wymiana, recykling, pokaz robienia papieru czerpanego, wykonanie przez dzieci pachnących zakładek lub kolaży z papieru czerpanego + plakat z odciskiem dzieci. Terminy:

22.04 godz. 9.00 (1,5 h) klasa II c Szkoła Podstawowa nr 1 w Bochni

23.04 godz. 9.00 (1,5 h) klasa I b Szkoła Podstawowa nr 1 w Bochni

• Ekologiczne pakiety dla czytelników z niespodzianką tj. kolorową zakładką
  • Wystawa audiobooków, serii Wielkich Liter – książki z motywem róży

Filia nr 1

• Każdy czytelnik otrzyma w tym dniu zakładkę z motywem róży i cytatami z książek,
  • Upominki książkowe dla najaktywniejszych czytelników,
  • Okolicznościowa wystawka książkowa z motywem róży w tle.

Filia Nr 2

• Czytelnicy odwiedzający filię w tym dniu otrzymają okolicznościowe zakładki,
  • Dla dzieci będą przygotowane bezpłatne książeczki lub malowanki do wyboru,

Filia Nr 3

• Wystawka książkowa „Książka z różą w tytule”
  • Czytelnicy, którzy wypożyczą książkę otrzymają różę w formie zakładki z dołączonym cytatem, dodatkowo będą mogli wybrać („uwolnić’) jedną z wielu książek znajdujących się na regaliku bookcrossingowym w filii
  • Na najmłodszych czytelników będzie czekał kącik plastyczny, a w nim okolicznościowe zakładki z motywem róży i cały ”bukiet” kolorowanek..

Filia Nr 4

• Dla czytelników przygotowano zakładki z cytatami i książki jako upominek
  • Wystawka książkowa promująca akcję „Z różą w tytule”

Filia Nr 5

• Wypożyczający czytelnicy otrzymają okolicznościowe zakładki,
  • Dla dzieci przygotowane będą malowanki z różą

Filia Nr 6

• Każdy czytelnik, który w tym dniu wypożyczy książki otrzyma w prezencie papierową różę oraz książkę, którą będzie mógł sobie wybrać sam

Zapraszamy do udziału w akcji!